Andrzejki

Rokrocznie obchodzimy hucznie święto zwane Andrzejkami, ale tak naprawdę niewielu z nas wie co to właściwie za święto.

Warto  wiedzieć  co  nieco o   jego  tego święta.

Święto to obchodzi się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Znane było już bardzo dawno, bo około XII wieku. Do Polski przywędrowało nieco później, mniej więcej w okolicach wieku XVI.
Sprzeczne są poglądy co do tego skąd właściwie wywodzą się Andrzejki.

Według  jednych przekonań jest to święto pogańskie, które przybyło do nas wprost ze starożytnej Grecji. Dowodem na to ma być etymologia imienia Andrzej, która brzmi Andress – aner – mąż, andros – mężczyzna. Zdaniem innych Andrzejki zakorzenione są w pogańskich, celtyckich i germańskich wierzeniach. Wiąże się to ze czcią oddawaną bogu Freyra. Postać ta, podobnie jak św. Andrzej, to patron płodności i urodzaju.

W  chrześcijaństwie Andrzejki powiązane są  z zakończeniem  roku liturgicznego. Właśnie na ten czas przypadało święto Andrzeja – patrona miłości, zakochanych, małżeństw.

Pamiętać  trzeba, że wróżby andrzejkowe spełniają się tylko w noc przed św. Andrzeja   a  przekładane  na późniejszy  termin  lub  przyśpieszanie na wcześniejszy, nie mają żadnej mocy:)

W  Szkole Podstawowej  w  Kunach  dyskoteka  andrzejkowa  miała  miejsce  22  listopada. Reprezentanci  Samorządu  Uczniowskiego   zaprosili   swoje  koleżanki  i kolegów  ze Szkoły Podstawowej z  Chylina. Były  przeróżne  wróżby,  zabawy  i  konkursy. Był  również   sklepik, w którym  można  było  zakupić  napoje i  słodycze.  Uczniowie  obydwu  szkół  bawili  się  wyśmienicie.

Agnieszka Lipska

Accessibility