Baw się lokalnie – myśl globalnie

W dniach 3 i 4 grudnia uczniowie klas 7-8 mogli poprzez zabawę poznać bliżej pewne regiony Afryki. Mowa tu o takich państwach jak: Uganda, Kenia, Sudan Południowy, Somalia i Etiopia. Kraje te i ich charakterystykę przedstawiały nam gry przesłane do naszej szkoły przez PAH – Polską Akcję Humanitarną. Były to: escape room o nazwie „Otwórz się na globalne wyzwania” oraz gra edukacyjna „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”.

Celem tych gier było ukazanie rzeczywistości Afryki Wschodniej czy też pokazanie podobieństw i powiązań pomiędzy mieszkańcami Polski a mieszkańcami wyżej wymienionych państw. Poznaliśmy również 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz globalne wyzwania ich dotyczące. Oprócz tego poznaliśmy mechanizmy działania mediów, sposoby tworzenia i selekcji informacji, które publikowane są w środkach masowego przekazu. Mieliśmy także możliwość dowiedzieć się, czym jest i jak ważne są takie zachowania, jak: aktywność obywatelska i społeczna czy też zaangażowanie w sprawy małe, mające wymiar globalny.

Nie udałoby się nam to wszystko, gdyby nie współpraca. Osiągnęliśmy sukces, przekroczyliśmy „granicę” oraz dzięki wspólnym działaniom i porozumieniu wydaliśmy specjalny numer gazety „Wieści ze świata”.

Okazało się, że poprzez zabawę możemy nauczyć się wielkich, ważnych dla świata rzeczy, które choć dzieją się daleko od nas, są równie ważne. Bawiliśmy się przy tym świetnie.

Magdalena Cieślak

 

  

 

Accessibility