Dzień w przedszkolu z dynią w roli głównej

Dynie małe, dynie duże,

dynie w dole, dynie w górze.

Dynie z lewej, dynie z prawej,

dynie kręcą się w zabawie.

Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie zwana była pod nazwą banią. Historia dyni sięga czasów starożytnych – słynny wódz, polityk i wielki smakosz Lukullus (117–56 r. p.n.e.) podawał na swoich ucztach dynię smażoną w miodzie. W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba – on sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe olbrzymie warzywo.

Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach naszego kontynentu. W Polsce szybko zdobyła popularność – pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się na wszystkich stołach.

Szczególnie zdrowa jest dynia o intensywnym pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu mocniejszy, tym więcej w niej witamin.

I w naszym przedszkolu bohaterką dnia była dynia, a raczej całe mnóstwo różnego rodzaju dyń, od najmniejszych wielkości piłek do badmintona, do naprawdę ogromnych okazów.

Dyniowe malowanie było okazją do wykazania się dzieci talentami plastycznymi i kreatywnością. Z pomalowanych dyni powstał dyniowy wernisaż.

Wychowankowie przedszkola również byli przebrani na kolor dyniowy J

A jak się bawiliśmy….? Sami zobaczcie….

Nauczycielki oddziału przedszkolnego

 
 
Accessibility