Jasełka

Jasełka to widowisko o charakterze religijnym, tradycyjnie organizowane w okresie świąt Bożego Narodzenia (przed i po) w kościołach, przedszkolach, szkołach a  nawet   w niektórych domach. To  widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło”  oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego staropolskiego słowa, nie pochodzi z Polski – jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu  organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.

Jasełka  uczą, integrują  społeczność, wprowadzają  w świąteczny  nastrój, rozwijają  zdolności artystyczne.  Posiadają  również  walor  edukacyjny, gdyż  sprawiają, że dzieci lepiej poznają religijną historię Bożego Narodzenia, wspólnie uczestniczą                        w  przygotowaniach.

W  klimacie  mistyczności   tajemnicy Bożego Narodzenia   19  grudnia  2017r.          w   naszej  Szkole  odbyły  się  Jasełka  przygotowane  przez  uczniów  klas  młodszych  wraz  z wychowawczyniami   w  oparciu  o  scenariusz   wg   pomysłu Pani  Anity  Ćwiklińskiej.

Nasze  szkolne  Jasełka   to zgodnie  z wielowiekową  tradycją   opowieść  o  historii  narodzin  Jezusa i podróży Trzech Króli, którzy przybyli  do  Betlejem by powitać nowo narodzonego  Zbawiciela.

Wzbogacone  iście  świąteczną  scenografią,  tańcami  Śnieżynek, Gwiazdek  i Skrzatów  oraz   kolędami    w  wykonaniu  Zespołu  MELODYJKI  wzbudziły              w  przybyłych  gościach  podziw  i    uznanie.

Dziękujemy  wszystkim, którzy  przyczynili  się   do  uświetnienia  szkolnej  uroczystości.

Agnieszka Lipska
Jadwiga Malińska
Bogusława Kranc
Marzena Świderska
Joanna Loch

 

 

 

Accessibility