STULECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II ZBUDUJMY RAZEM JEGO DUCHOWY POMNIK

Miniony tydzień w Szkole Podstawowej w Kunach był tygodniem szczególnym. Wyjątkowość tych dni związana była z 100. rocznicą urodzin Wielkiego Polaka, Świętego Polaka – Jana Pawła II.

Nasz Papież (tak go przecież nazywamy) pociągał za sobą miliony. To człowiek, który odmienił oblicze świata, Europy, a przede wszystkim Polski.

Oto kilka faktów z życia Jana Pawła II

  • Przychodzi na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów.
  • 16 października 1978 r. zostaje wybrany papieżem i przybiera imię Jana Pawła II.
  • W trakcie swojego pontyfikatu odbywa 104 podróże zagraniczne, odwiedza 132 kraje
    na wszystkich kontynentach świata, prawie dwadzieścia dziewięć razy okrąża kulę ziemską, trzykrotnie pokonuje odległość między Ziemią a Księżycem, podczas podróży przebywa milion siedemset tysięcy kilometrów.
  • Krajem najczęściej odwiedzanym przez niego jest Polska – w czasie prawie 26-letniego pontyfikatu odwiedza swoją ojczyznę dziewięć razy.
  • Po raz pierwszy przyjeżdża do Polski w czerwcu 1979 r. Wizyta ta ma ogromne znaczenie nie tylko dla wolności Kościoła w Polsce, lecz także przyczynia się
    do odzyskania przez Polskę pełnych swobód demokratycznych. W pamiętnych słowach „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi…” prosi Boga o pomoc w obaleniu komunizmu, a rodaków wzywa do szczególnej odpowiedzialności za losy kraju
    i ojczyzny.
  • Niesie nadzieję spychanym na margines społeczeństwa: poniżanym, biednym, chorym, ofiarom kataklizmów i więźniom, bo jego zdaniem nadzieja pozwala zachować wiarę w lepsze jutro.
  • Cały świat zamiera, kiedy 2 kwietnia 2005 r. słyszy słowa: „Najdrożsi bracia
    i siostry, o godz. 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego”. 6 dni później trumna z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiona zostaje na bruku placu św. Piotra.

Odchodzi tak, jak żył…

  • 27 kwietnia 2014 zostaje ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

Plany dotyczące organizacji 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II w Szkole Podstawowej w Kunach były wielkie. Nasza placówka dołączyła do projektu STULECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II – ZBUDUJMY RAZEM DUCHOWY POMNIK DLA JANA PAWŁA II (można nas znaleźć na mapie inicjatyw pod linkiem https://darna100.pl/). Miał być koncert „W darze Ojcu Świętemu…” dla społeczności lokalnej oraz realizacja licznych działań dla uczczenia tego Wielkiego Polaka. Jednak pandemia koronawirusa zmieniła wszystko i trzeba było dostosować zamierzenia do rzeczywistości nas otaczającej.

Ale nie poddaliśmy się i postanowiliśmy, idąc drogą wyznaczoną przez Jana Pawła II, podjąć wyzwanie i upamiętnić Naszego Świętego.

W ramach zdalnego nauczania stworzyliśmy grupę chętnych dzieci, które były gotowe przez kolejnych 5 dni poświęcać swój wolny czas i ofiarować go w darze Świętemu Janowi Pawłowi II. Każdego dnia (od poniedziałku do piątku) przed godziną 8.00 uczniowie otrzymywali zadania, które musieli wykonać do godziny 20.00, a swoje wytwory sfotografować i efekty zaprezentować na szkolnym Facebooku.

Te zadania to:

  • kartka urodzinowa z krótką modlitwą,
  • wyszukanie cytatu lub złotej myśli Papieża i przedstawienie jego słów w oryginalny sposób,
  • mój dar (prezent) dla Jana Pawła II (praca niezwiązana z komputerem),
  • na podstawie informacji zawartych w prezentacji znajdującej się na stronie internetowej szkoły napisanie odpowiedzi na pytania: Co zainteresowało Cię w prezentacji? Co zwróciło twoją szczególną uwagę w prezentacji?,
  • przygotowanie portretu Jana Pawła II (technika dowolna).

 

Uczniowie, którzy podjęli się zadania i systematycznie brali udział w naszym upamiętnianiu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II to: Julia Cieślak (kl. IV), Julia Jasińska (kl. IV), Roksana Stolarek (kl. V), Anna Janiak (kl. V), Anna Medycka (kl. VI), Olga Ficner (kl. VII), Oliwia Antczak (kl. VII), Krzysztof Wysocki (kl. VII), Oliwia Darul (kl. VIII), Magdalena Cieślak (kl. VIII) , Daria Kamińska (kl. VIII), Kacper Kaczorowski (kl. VIII), Oliwia Kubacka (kl. VIII), Norbert Łuczak (kl. VIII) i Kacper Kałużny (kl. VIII).

Serdecznie im wszystkim dziękujemy.

Magdalena Kasprzak, Renata Grzelak

   

   

   

   

   

Accessibility