8 listopada uczniowie starszych klas naszej szkoły wzięli udział w jednodniowej wycieczce krajoznawczej. Pierwszym punktem naszego wyjazdu była wędrówka podziemną trasą turystyczną wydrążoną na głębokości około siedemset metrów pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie. Podczas dwugodzinnego spaceru podziwialiśmy podziemne korytarze, wyeksploatowane solne komory, spotykaliśmy górników idących do pracy, obejrzeliśmy kaplicę św. Kingi – patronki górników, salę koncertową oraz grotę Drakuli.
Po obejrzeniu kopalni soli w Kłodawie udaliśmy się do byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Tam nasi uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej dotyczącej życia w czasie II wojny światowej, obejrzeli wystawę muzealną, pozostałości zabudowy obozowej oraz cmentarzysko znajdujące się w lesie rzukowskim, na którym znajdują się prochy około 200 tysięcy ludzi zamordowanych w obozie przez Niemców latach 1939 – 45, przede wszystkich Żydów, a także Cyganów, Sinti, Polaków, jeńców radzieckich oraz dzieci czeskich.
Myślę, że wycieczka dostarczyła naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Była też niecodzienną i wartościową lekcją historii i geografii.
Renata Jaśkiewicz