Dzień Ziemi

21 kwietnia, czyli w przededniu  Dnia  Ziemi  obchody  tego  święta  odbyły  się  w naszej  szkole.

Organizatorem  był  Samorząd  Uczniowski. Uczennice  z klasy  VI :Aleksandra Wojdak, Natalia Majda  oraz Wiktoria  Janiak, przygotowały   na  tę  okazję  prezentację.

Podczas  prelekcji   była mowa  o tym, kto zainicjował  to  święto, jaka  jest  jego główna  idea.

Dzień Ziemi (ang. Earth Day),

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO,  w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco,

Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r.

Ale  już  rok  wcześniej  w USA  w obchodach Dnia Ziemi wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni oraz dziesięciu tysięcy szkół. Akcja  ta  została  zainicjowane  przez amerykańskiego senatora  Gaylorda Nelsona.

W  2009  roku  dzień   22   kwietnia   został ogłoszony   przez   Zgromadzenie Ogólne  ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi*.

To bardzo ważne święto istnieje po to, by przypomnieć nam jak niezbędna dla nas jest nasza planeta i jak bardzo powinniśmy o nią dbać!

Każdego dnia wyrzucamy tony śmieci, produkujemy mnóstwo spalin i wycinamy setki drzew, które są nam niezbędne do życia. To właśnie dzisiaj jest ten dzień, w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zastanowić, zanim wyrzucimy plastikową butelkę na ulicę!

Priorytetowym   celem  naszej   akcji  było  uwrażliwienie  całej  społeczności  szkolnej  na piękno  Ziemi, na  dobra, które nam  daje, na  wzbudzanie  szacunku  do Ziemi poprzez  każdy  drobny  gest  świadczący   o  jej  ochronie. W  tym miejscu  wspomniano  również      o  celach  i zasadności  recyklingu.

Każdy  uczestnik  spotkania  otrzymał   plakietkę  Przyjaciela  Ziemi.

Chcielibyśmy,  żebyście  poświęcili  czas na bycie z Przyrodą, na  refleksję  o  tym  jaka ona jest dla nas  ważna, jaka  jest  fascynująca   i   ciekawa.

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi

Jadwiga Malińska
Agnieszka Lipska
Accessibility