Malowanie na szkle

Malowanie na szkle praktykowane jest od bardzo dawna. Może stanowić rodzaj sztuki lub czynność mającą na celu dekorowanie przedmiotów użytkowych bądź większych powierzchni.

Sztuka ta najlepiej rozwijała się w Czechach, gdzie przemysł szklany istnieje już od połowy XIV wieku. W Polsce pierwsze informacje o malowaniu na szkle pochodzą XV w. głównie z Krakowa. Początkowo obrazy na szkle służyły mieszczanom i dopiero w XVIII w stopniowo rozpowszechniły się na wsi.

 Za pomocą odpowiednich środków i narzędzi możemy również we własnym zakresie ozdobić szklane  przedmioty.

Co będzie nam potrzebne i w jaki sposób możemy to zrobić?

Aby ozdobić drobne szklane elementy np. słoiki, wazony czy lustro, nie musimy organizować całego warsztatu. Będą to przede wszystkim pędzle ( miękkie) różnej wielkości, które pozwolą na dokładne odmalowanie wybranego wzoru.

Pamiętajmy, że im mniejszy będzie pędzel, tym dokładniej odwzorujemy szczegóły.

Do malowania szkła nadają  się  specjalnie  przeznaczone  do tego farby dostępne   w sklepach  dla plastyków.

W  trakcie  warsztatów, które  odbyły  się  w  naszej szkole  w  godzinach popołudniowych,  uczestnicy z klas  od  0-IV   malowali  szklane przedmioty, które  mogą służyć do dekoracji lub stanowić doskonały prezent. Każdy miał   okazję   stworzyć swój własny, niepowtarzalny witraż  na  szklanym talerzu   lub ze zwykłej butelki wyczarować oryginalny wazon lub ozdobę.

Agnieszka Lipska

Accessibility