Z finansami i ekonomią każdy w pewnym momencie swojego życia będzie się musiał zmierzyć, choćby na polu domowym, planując swoje wydatki i domowy budżet. Tak naprawdę więc trzeba mieć pewną wiedzę, doświadczenie i wyczucie, by udało się doskonale sobie na tym polu radzić. Konieczne jest takie przygotowanie się do tego, by można było w jaki najlepszy sposób radzić sobie z planowaniem domowego budżetu. Tylko dzięki temu uda się uniknąć zobowiązań, w postaci pożyczek do spłacania.
Ale ekonomia to nie tylko budżet domowy. To również mądre inwestowanie pieniędzy w taki sposób, by powiększyć ich pulę.
Jak to robić i czy w ogóle jest to możliwie? Okazuje się , że jest.
O sposobach inwestowania kapitału dowiedzieli się uczniowie klasy VIII podczas spotkania z Panem Mariuszem Lipskim, notabene absolwentem naszej szkoły, obecnie pracownikiem banku, który jest młodszym specjalistą ds. bankowości detalicznej.
Uczniowie poznali podstawowe prawa rządzące giełdą papierów wartościowych oraz produktami bankowymi, takimi jak : akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, lokaty, konta oszczędnościowe.
Zajęcia miały charakter interaktywny, tzn. uczniowie mieli okazję zadawać pytania naszemu gościowi, ale również mogli wykazać się wiedzą w tym temacie odpowiadając na pytania Pana Mariusza. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania banków oraz zalety korzystania z usług bankowych.
Reasumując – zarządzanie kapitałem, należy do kompetencji, które pozwalają na świadome korzystanie z oferty rynku stosownie do indywidualnych potrzeb każdego człowieka.
Zmieniająca się rzeczywistość społeczna i ekonomiczna nakreśla standardy poziomu życia. Od tego jaki poziom życia osiągniemy zależy od nas samych, od naszej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w praktyce.
Agnieszka Lipska