Gitarowy koncert karnawałowy

10  stycznia  odbył  w Szkole  Podstawowej  w Kunach  kolejny  koncert

MUSICAL  ISLAND –  FELIKS  CHOŁYS .

Tym  razem   w  roli  głównej  „wystąpiła”  gitara.

No to zacznijmy od tego co to jest gitara  i jakie jej  rodzaje gitar wyróżniamy…

Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma 6 strun, lecz można spotkać również gitary z 4, 5, 7, 8, 10 oraz 12 strunami.

Rodzaje gitar:

Gitara klasyczna – oryginalna gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Gitara ma korzenie w hiszpańskiej tradycji muzycznej, gdzie już w starożytności używano różnych gitaro podobnych instrumentów.

Gitara akustyczna – gitara wywodząca się z gitary klasycznej. Wynalezienie gitary akustycznej było podyktowane koniecznością naturalnego wzmocnienia dźwięku gitary grającej w zespole. Gitara akustyczna spełniła to zadanie, lecz tylko połowicznie. Stalowe struny podniosły natężenie dźwięku zmieniły także jego barwę na bardziej ostrą i wyraźną, niż w gitarze klasycznej, lecz ciągle było to za mało.

Gitara elektryczna to gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym, są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego, za pomocą przetwornika. Gitara osiągnęła wielką popularność. Jednymi z pierwszych posiadaczy byli Charlie Christian.

Obecnie nie można sobie wyobrazić grę na gitarze bez połączenia z procesorami dźwięku, które wpływają na końcowe brzmienie naszego instrumentu.

Podczas  dzisiejszego koncertu  uczniowie  poznali  trzy  rodzaje  efektów:

Delay – powoduję, że dźwięk raz zagrany na gitarze zostaje powtarzany kilka razy w równych odstępach, a każda kolejna nuta jest coraz bardziej cicha.

Kaczka  lub  inaczej  Wah-wah –zazwyczaj posiada pedał, który w czasie rzeczywistym pozwala na kreowanie dźwięku wychodzącego z gitary. Brzmienie może bardzo przypominać odgłosy wydawane właśnie  przez kaczkę, dlatego też stąd wzięła się potoczna nazwa tego efektu „kaczka”. Ten charakterystyczny dźwięk to efekt częstotliwości dźwięku, które zmieniamy „bawiąc” się pedałem kostki.

Phase Shifter   umożliwia uzyskanie niewiarygodnie głębokiego brzmienia.

Z  kolei  pojęcie  riff  gitarowy  odnosi  się  do  motywu  lub pojedynczej  frazy, zwykle część otwierającego  utwór i  powracającego  wielokrotnie w czasie jego trwania. Riffy są najłatwiej “wpadającymi w ucho” motywami utworów rockowych.

Tym  razem  uczniowie naszej  szkoły  mieli  okazję  wysłuchać następujących  utworów: „Despacito”, „Zawsze  tam gdzie  ty”, „Eye  off the  tiger”  oraz  „Miłość  w Zakopanem”

a  także    spróbować  gry na  gitarze. Poradzili  sobie  bardzo  dobrze.

Agnieszka Lipska

Accessibility