10 stycznia odbył w Szkole Podstawowej w Kunach kolejny koncert
MUSICAL ISLAND – FELIKS CHOŁYS .
Tym razem w roli głównej „wystąpiła” gitara.
No to zacznijmy od tego co to jest gitara i jakie jej rodzaje gitar wyróżniamy…
Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma 6 strun, lecz można spotkać również gitary z 4, 5, 7, 8, 10 oraz 12 strunami.
Rodzaje gitar:
Gitara klasyczna – oryginalna gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Gitara ma korzenie w hiszpańskiej tradycji muzycznej, gdzie już w starożytności używano różnych gitaro podobnych instrumentów.
Gitara akustyczna – gitara wywodząca się z gitary klasycznej. Wynalezienie gitary akustycznej było podyktowane koniecznością naturalnego wzmocnienia dźwięku gitary grającej w zespole. Gitara akustyczna spełniła to zadanie, lecz tylko połowicznie. Stalowe struny podniosły natężenie dźwięku zmieniły także jego barwę na bardziej ostrą i wyraźną, niż w gitarze klasycznej, lecz ciągle było to za mało.
Gitara elektryczna to gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym, są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego, za pomocą przetwornika. Gitara osiągnęła wielką popularność. Jednymi z pierwszych posiadaczy byli Charlie Christian.
Obecnie nie można sobie wyobrazić grę na gitarze bez połączenia z procesorami dźwięku, które wpływają na końcowe brzmienie naszego instrumentu.
Podczas dzisiejszego koncertu uczniowie poznali trzy rodzaje efektów:
– Delay – powoduję, że dźwięk raz zagrany na gitarze zostaje powtarzany kilka razy w równych odstępach, a każda kolejna nuta jest coraz bardziej cicha.
–Kaczka lub inaczej Wah-wah –zazwyczaj posiada pedał, który w czasie rzeczywistym pozwala na kreowanie dźwięku wychodzącego z gitary. Brzmienie może bardzo przypominać odgłosy wydawane właśnie przez kaczkę, dlatego też stąd wzięła się potoczna nazwa tego efektu „kaczka”. Ten charakterystyczny dźwięk to efekt częstotliwości dźwięku, które zmieniamy „bawiąc” się pedałem kostki.
– Phase Shifter umożliwia uzyskanie niewiarygodnie głębokiego brzmienia.
Z kolei pojęcie riff gitarowy odnosi się do motywu lub pojedynczej frazy, zwykle część otwierającego utwór i powracającego wielokrotnie w czasie jego trwania. Riffy są najłatwiej “wpadającymi w ucho” motywami utworów rockowych.
Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać następujących utworów: „Despacito”, „Zawsze tam gdzie ty”, „Eye off the tiger” oraz „Miłość w Zakopanem”
a także spróbować gry na gitarze. Poradzili sobie bardzo dobrze.
Agnieszka Lipska